سایت اطلاع رسانی گروه فناوری استان زنجان


گروه آموزشی کار و فناوری استان زنجان

هنوز با وجود افزایش بارش‌ها از خشکسالی خارج نشده‌ایم


مسئول بخش پیش‌بینی اداره‌کل هواشناسی استان زنجان با اشاره به افزایش 8 درصدی بارش‌ها در سه ماه نخست سال زراعی جاری، گفت: با این شرایط نمی‌توان گفت از خشکسالی خارج شده‌ایم.

«سونا صرفی» در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه زنجان، اظهار کرد: با بررسی آمار بارش‌ها در سه ماهه پاییز می‌توان به این نکته رسید که با وجود افزایش بارش‌ها که حدود 122 میلی‌متر بارش بود، هنوز با شرایط ایده‌آل فاصله داریم.

وی تصریح‌ کرد: البته افزایش بارندگی نسبت به میانگین بلندمدت 39 درصد است که رقم زیادی به‌نظر می‌رسد، اما باید به این نکته نیز توجه داشت که پارسال نیز شرایط تقریباً به همین منوال بود، اما به‌مرور با مشکلات مواجه شدیم.

این مسئول با اشاره به این‌که عمده بارش‌های رخ داده در استان به‌صورت بارش باران بوده است، افزود: عمده مشکلی که در سال‌های قبل با آن مواجه شده‌ایم تغییر رژیم بارش‌ها است، به‌گونه‌ای که به جای بارش برف که ماندگاری زیاد داشته و به مرور سفره‌های زیرزمینی را تغذیه می‌کند، بارش‌ها به‌صورت باران بوده و در بازه زمانی کوتاه رخ داده است.

وی ادامه داد: این روند باعث می‌شود که منابع آبی تغذیه مناسب نداشته و به‌مرور شاهد افت سطح سفره‌های زیرزمینی باشیم و در کنار آن به‌خاطر تبخیر زیاد سطح آب سدها نیز پائین‌تر بیاید.

صرفی با اشاره به وضعیت بارندگی در برخی شهرهای استان یادآور شد: امسال شاهد بیشترین بارندگی در شهرستان خدابنده بودیم، به‌گونه‌ای که در سه ماهه گذشته 156 میلی‌متر بارندگی در این منطقه رخ داده که نسبت به پارسال 4 درصد افزایش داشته است.

وی خاطرنشان کرد: شهرستان ماه‌نشان نیز امسال کمترین بارندگی را داشت و بر اساس آمارها 96 میلی‌متر بارندگی سهم این منطقه از بارش‌ها بوده که افزایش 5 درصدی را نشان می‌دهد. در شهر زنجان نیز بارش‌ها 105 میلی‌متر بود که شاهد افزایش یک درصدی در آمارها هستیم.

انتهای پیام_________
منبع : ایسنا